Як Китай залишив світ далеко позаду в гонці акумуляторів > Gercek Tesisat

Як Китай залишив світ далеко позаду в гонці акумуляторів

Яких типів зарядних станцій потребує наявний парк електромобілів в Україні. Куди ринок буде рухатись далі? Частина 1

Чи можливий перехід до єдиного порту зарядки електромобілів. Думки операторів ринку. Частина 2

Наведемо одну з історій з нової книги Акшата Раті “Кліматичний капіталізм”, яка вийшла 12 жовтня. Акшат пояснює причини домінування Китаю на ринку акумуляторів через призму CATL, яка зараз є найбільшою у світі компанією-виробником акумуляторів.

Так визнають поразки. Але ви б ніколи не дізналися про це, дивлячись на лагідні посмішки того ранку. Ангела Меркель, тодішній канцлер Німеччини, стояла поруч з китайським прем’єром Лі Кецяном. Хмарного літнього ранку в Берліні в липні 2018 року обидва лідери вели світську бесіду в перервах між позуванням перед камерами.

За метр перед ними двоє чоловіків у темних костюмах сиділи за столом з однаковими папками в шкіряній палітурці, розгорнувши їх і тримаючи ручки в руках. Потім, з благословення старійшин, що стояли позаду, Зенг Юкун, генеральний директор Contemporary Amperex Technology Limited, найбільшої у світі компанії з виробництва акумуляторів, і Вольфганг Тіфензее, міністр німецької землі Тюрінгія, підписали угоду, яка зобов’язувала китайського виробничого гіганта побудувати перший в Німеччині великий завод з виробництва акумуляторів для електромобілів. Момент промайнув швидко, і мало хто з присутніх усвідомив його історичну важливість.

Німеччина відома як батьківщина автомобільної промисловості, і небезпідставно. Саме тут у 1879 році Карл Бенц побудував і запустив один з перших двигунів внутрішнього згоряння. Сьогодні це батьківщина Volkswagen, однієї з найбільших автомобільних компаній у світі, та інших брендів, визнаних в усьому світі за свою якість: BMW, Audi, Mercedes-Benz та Porsche. За однією з оцінок, на автомобільну промисловість припадає сьома частина робочих місць у Німеччині, п’ята частина її експорту і третина витрат на наукові дослідження.

Угода стала визнанням того, що галузь, яка була економічною основою країни, остаточно зазнала краху. Не тому, що вона не могла виробляти автомобілі, які хотіли люди, а тому, що вона не розробила ключову технологію – літій-іонні акумулятори – яка б забезпечила їхнє живлення у 21 столітті. У той час як інші країни нарешті серйозно намагаються надолужити згаяне, Китай вийшов у лідери. За оцінками BloombergNEF, до 2025 року потужність виробництва акумуляторів у Китаї буде втричі більшою, ніж у решті світу разом узятих.

Не лише європейці не встигли за цим човном. Ще наприкінці 1990-х та початку 2000-х років мало хто був впевнений, що батареї можна робити з такими низькими витратами. Становлення Китаю як світового лідера у виробництві літій-іонних акумуляторів тепер викликає прикрість у нафтовиків, які їх винайшли; у американців, які розвивали технологію до комерціалізації; і у японців, які першими почали застосовувати цю технологію в широких масштабах. Тож я поїхав до Китаю, щоб дізнатися історію того, як це сталося.

Як Китай залишив світ далеко позаду в гонці акумуляторів - Китай
Зенг Юкун, голова CATL

Перше, на що я звернув увагу, зайшовши до кабінету віце-голови CATL Хуан Шилінь на двадцятому поверсі, – це вид з вікна. Був сірий листопадовий день 2018 року, і густий туман котився над горами перед нами, відкриваючи бухту, яка впадає в Східно-Китайське море. Ми з Хуаном, який є заступником Зенга в CATL і одним з найбагатших людей Китаю, трохи помилувалися краєвидом, але мені не терпілося поставити йому кілька запитань. Він подав мені чашку гарячої води, і ми заговорили про батареї, які винайшли ще 200 років тому.

Батарейка – це будь-який пристрій, що перетворює хімічну енергію в електричну. Хоча перша батарея була елементарною, її винайшов італійський хімік Алессандро Вольта в 1799 році. Всього лиш через 60 років, коли народилася свинцево-кислотна хімія, батареї можна було використовувати не лише для одноразового використання. До кінця 19 століття свинцево-кислотні акумулятори почали масово використовувати, в тому числі для живлення ранніх автомобілів – хоча це було недовго. Хімічні акумулятори тих часів не могли конкурувати з відстанями, які можна було подолати на автомобілі, який спалював викопне паливо. Відродження електромобіля довелося чекати до винаходу літій-іонних акумуляторів.

Під час нафтової кризи 1970-х років великі компанії, які видобували викопне паливо, згадали, що нафта є обмеженим товаром, і вони подвоїли зусилля з пошуку альтернатив. Один з проектів, яким керував хімік Стенлі Віттінгем з американського нафтового гіганта Exxon, призвів до винайдення першої у світі літій-іонної батареї, яка могла перезаряджатися: один з її електродів – катод – був сульфідом титану, а інший – анод – металевим літієм. Але існувала головна проблема, яку потрібно було вирішити: батарея постійно спалахувала.

Як Китай залишив світ далеко позаду в гонці акумуляторів - Китай
Модель двигуна на батарейках на стенді CATL у день відкриття Мюнхенського автосалону 5 вересня 2023 р.

Перш ніж Віттінгем зміг щось з цим зробити, настали 1980-ті, повернувся нафтовий бум, і зацікавленість Exxon у пошуку альтернативних джерел енергії зменшилася. На щастя, його робота викликала ширший інтерес до цієї галузі. Протягом наступного десятиліття літій-іонні акумулятори були предметом інтенсивної наукової роботи в усьому світі. Троє дослідників забезпечили модернізацію, яка перетворила винахід Віттінгема на життєздатний комерційний продукт (і за це вони були нагороджені Нобелівською премією з хімії 2019 року).

У 1992 році Sony стала першою компанією, яка комерціалізувала літій-іонну батарею як додаткову опцію для своєї камери Handycam. Інші швидко підхопили успіх Sony, зокрема Зенг Юкун, який у віці 31 року заснував компанію Amperex Technology Limited, або ATL, у 1999 році. За два роки ATL виготовила літій-іонні акумулятори для 1 мільйона пристроїв і зарекомендувала себе як надійний постачальник. У 2005 році ATL була придбана TDK, японською фірмою, яка, ймовірно, найбільш відома своїми касетними стрічками та компакт-дисками.

Як Китай залишив світ далеко позаду в гонці акумуляторів - Китай
На цьому аерофотознімку, зробленому в Нінде, Китай, де розташована компанія Contemporary Amperex Technology Co. (CATL)

Зенг і Хуанг вирішили залишитися в компанії після придбання. TDK привнесла японську дисципліну у виробничий процес ATL і перетворила бізнес з виробництва літій-іонних акумуляторів на новітню “дійну корову” – ринок смартфонів. Незабаром ATL почала постачати акумулятори як для Samsung, так і для Apple.

Хуан почав отримувати запити на акумулятори для електромобілів ще в 2006 році. Найперший запит надійшов від індійської компанії Reva. На той час вона виробляла G-Wiz, двомісний електромобіль, що живився від вдосконалених свинцево-кислотних батарей. Його максимальна швидкість становила 40 км/год, а запас ходу – 80 км при повільній зарядці. Літій-іонні батареї збільшили б швидкість і запас ходу автомобіля Reva, а також дозволили б швидше заряджатися. Щоб розробити рішення, Хуан і Зенг створили дослідницький відділ в ATL, одночасно почавши купувати ліцензії на технології в США, які дозволили б їм розширити існуючі дослідження.

Як Китай залишив світ далеко позаду в гонці акумуляторів - Китай
Reva G-Wiz був один з перших електромобілів та випускався в Індії з 1991 по 2008 роки. Top Gear визнав його провалом століття, в тому числі за відсутність безпеки при аварії

На той час мало хто з китайських компаній скуповував ліцензії або інвестував мільйони доларів у дослідження автомобільних акумуляторів на ранніх стадіях у такий спосіб. Китайські компанії звинувачували у крадіжках або копіюванні в іноземних фірм. Але завдяки власним потужним дослідницьким зусиллям компанія ATL зламала цей стереотип і підготувала ґрунт для китайського домінування в тому, що стане одним з найважливіших секторів виробництва у 21-му столітті.

До 2008 року ATL вже мала чим похвалитися. Того року китайський уряд представив на Олімпійських іграх у Пекіні демонстраційний парк електричних автобусів, частина з яких живилася від акумуляторів ATL. Демонстраційний парк електробусів став початком реалізації урядового плану з електрифікації транспорту – кроку, який дозволить зменшити смертельне забруднення повітря твердими частинками, скоротити імпорт нафти та знизити викиди парникових газів за рахунок зменшення кількості автобусів, які викидають забруднюючі речовини. Китайський уряд перебував під тиском громадян і світових ЗМІ, які вимагали від нього зробити щось із задимленим небом й зменшити свій вуглецевий слід. Хуан і Зенг відчули можливість. У 2011 році вони створили окрему компанію CATL, абревіатура CATL означає Contemporary (“сучасний”), що краще відповідає їхній вірі в майбутнє акумуляторів для автомобільного бізнесу.

Приблизно в той самий час, прагнучи отримати вигоду з технології наступного покоління, китайський уряд запровадив субсидії на електромобілі. Заковика полягала в тому, що для отримання субсидій батарея мала бути китайського виробництва. Саме тоді BMW, яка прагнула розширити свою присутність в Китаї, уклала партнерство з китайським автовиробником Brilliance та CATL. У 2013 році BMW-Brilliance випустила повністю електричний Zinoro для китайського ринку. Він був заснований на дизайні BMW X1 і використовував батареї CATL.

Як Китай залишив світ далеко позаду в гонці акумуляторів - Китай
Zinoro 1E — повністю електричний кросовер, заснований на базі BMW X1 (E84), був першим продуктом нового бренду BMW Brilliance і першим транспортним засобом на новій енергії (NEV) від китайського виробника преміум-класу. Був представлений на автосалоні в Гуанчжоу в 2013 році

На відміну від батарейок типу АА, які, по суті, однакові незалежно від виробника, акумулятори для електромобілів, як правило, потрібно виготовляти на замовлення для різних моделей автомобілів, щоб вони оптимально підходили до кузова автомобіля. Це означає, що інженери автовиробника повинні працювати з інженерами акумуляторної компанії, обмінюючись ідеями, стандартами та процесами. Працюючи з BMW над Zinoro, CATL додала деякі німецькі інженерні навички, такі як увага до деталей і підвищення надійності продукції, що сходить з конвеєра заводу.

“Ми багато чому навчилися у BMW, і тепер ми стали одним з провідних світових виробників акумуляторів”, – сказав Зенг на заході, присвяченому Zinoro в 2017 році. “Високі стандарти та вимоги BMW допомогли нам швидко розвиватися”. У 2019 році CATL побудує перший в Німеччині завод з виробництва автомобільних акумуляторів, випередивши авторитетну німецьку автомобільну промисловість. Сьогодні китайський гігант також має завод в Угорщині і планує побудувати нові заводи в США та Мексиці. Він постачає акумулятори всім виробникам електромобілів, включно з Tesla.

* Contemporary Amperex Technology Company Limited – китайський виробник паливних елементів, літій-іонних, літій-залізо-фосфатних і літій-полімерних акумуляторів для електротранспорту та систем накопичення енергії. Компанія входить до числа найбільших публічних компаній Китаю.

Які перспективи електромобілізації в Україні?

admin

Наверх