Shell продає російську мережу АЗС > Gercek Tesisat

Shell продає російську мережу АЗС

Нафтогазова компанія Shell близька до продажу свого «заправочного» бізнесу у Росії. Серед потенційних покупців – «Лукойл», кажуть джерела Forbes.

5 травня співробітникам російського офісу Shell повідомили, що компанія знайшла покупця на свій «АЗС-бізнес», розповіло Forbes джерело в англо-голландській компанії. Угода ще не підписана, сторони перебувають у процесі переговорів, уточнив співрозмовник Forbes. За його словами, Shell продає всі «заправки» разом із персоналом із умовою, що співробітникам платитимуть поточні зарплати до кінця року. Покупця співробітникам Shell не назвали, зазначають співрозмовники Forbes.

Представник Shell підтвердив Forbes, що компанія веде переговори із «незалежними зацікавленими сторонами». Він запевнив, що процес іде у повній відповідності до санкцій, законів і правил країн, в яких працює Shell. І підкреслив, що пріоритетом для Shell є безпека та благополуччя співробітників.

В Росії у Shell понад 370 АЗС у 28 містах. Частина належить самій компанії, деякі працюють під брендом Shell за франшизою. Топ-менеджер великої нафтової компанії зі своєю мережею АЗС характеризує нинішній стан автозаправного бізнесу як «непростий» – внутрішній попит стагнує, виробництво нафтопродуктів падає, а сам бізнес низькомаржинальний. Великим гравцям він може бути цікавим, тільки якщо на нього буде дуже приваблива ціна, вважає джерело Forbes на паливному ринку.

Така картина була справедлива донедавна, зараз все інакше, заперечує інший учасник паливного ринку. Через економічну кризу біржові ціни на бензин впали з торішніх 60 000 рублів за тонну до 35 000, в результаті маржа бізнесу АЗС досягає 30%, каже співрозмовник Forbes. За його даними, до бізнесу Shell придивлялося кілька гравців, у тому числі «Лукойл».

Прес-служба «Лукойлу» не змогла оперативно відповісти на запит. Співвласник «Лукойлу» Леонід Федун не відповів на дзвінок та повідомлення у месенджері.

Одни з ключових моментів є те, що у «навантаження» до АЗС Shell хоче передати і свій завод з виробництва мастильних матеріалів разом із боргами, зазначає один із співрозмовників Forbes. Кредити ТОВ «Шелл нафту», на балансі якого перебувають АЗС і завод, становлять 9 млрд рублів, це випливає з бухобліку компанії за 2021 рік.

Про плани з виходу з мережі АЗС та виробництв авіаційного палива та мастильних матеріалів у Росії Shell повідомила 8 березня. Щоправда, тоді йшлося про закриття цих бізнесів, а не про продаж. На тлі військового вторгнення Росії на теріторію Україну Shell заявила про згортання та інших російських проектів. Зокрема, англо-голландська компанія заявила, що вийде із спільних підприємств із «Газпромом» – трубопроводу «Північний потік – 2», заводу з виробництва ЗПГ «Сахалін-2», видобутку Salym Petroleum Development та «Гидан енерджі». А також відмовиться від закупівлі російської нафти на спотовому ринку.

На запитання Forbes про поточні плани Shell щодо решти бізнесу в Росії представник нафтогазової компанії відповів, що 5 травня під час конференц-колу, присвяченого квартальним результатам, «генеральний директор підтвердив «хороший прогрес» у цьому. Ці рішення принесуть Shell $4,2 млрд. витрат, повідомила компанія 5 травня у звіті за перший квартал 2022 року.

Російських активів збираються позбутися й інші нафтові мейджори. Зокрема, про такі плани заявляли ExxonMobil, BP та Equinor.

admin

Наверх